W tradycji Kościołów wschodnich Święta Wielkanocne oraz okres paschalny są wyjątkowym czasem wspominania zmarłych.
We wtorek wielkanocny, kiedy przypada trzeci dzień świąt, w cerkwiach prawosławnych i grekokatolickich w Polsce odprawiane są liturgie i wierni modlą się za wszystkich, którzy odeszli oraz odwiedzają ich groby. Zdarza się, szczególnie na Podlasiu i Łemkowszczyźnie, że ludzie przynoszą na cmentarz pisanki, by symbolicznie ze zmarłymi dzielić się radością zmartwychwstania.
Szczególnym dniem obchodów ku czci zmarłych jest także niedziela po Wielkanocy – tzw. Przewodnia (w ukr. Провідна неділя), nazywana także Przewodami (ukr. Проводами), Niedzielą Tomasza (tego dnia czytana jest Ewangelia o Tomaszu) lub Antypaschą. Dla Ukraińców i Białorusinów
głównym dniem wiosennych zaduszek jest wtorek (9 dzień po Wielkanocy), nazywany Radonicą (na Podlasiu także Radośnicą). W tym dniu wierni przynoszą także na cmentarz pokarmy, wierząc, że dusze zmarłych przodków przemieszczają się do świata żywych, posilają się razem z nimi i wracają do uniwersum zmarłych.
Przypomnijmy, że w tym roku Niedziela Przewodnia przypada na dzień 1 maja, zaś Radonica na 3 maja. Prawosławne Wszystkich Świętych przypada na 19 czerwca (niedziela).