Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kontakt

niezapomnianecmentarze@gmail.com

Przydatne linki:

02 czerwca 2022

Uzasadnienia napisane!

Dobiegł końca ostatni etap prac nad projektami ustaw przygotowywanych przez zespół ekspertów z naszej Inicjatywy: pisanie uzasadnienia. 

Przypominamy, że projekt ustawy o cmentarzach i pochówkach powstał po szerokich konsultacjach i został opracowany z myślą o zapewnieniu mieszkańcom Polski nowoczesnej, całościowej regulacji prawnej, obejmującej wszystkie kwestie dotyczące stwierdzenia zgonu człowieka, pogrzebu, ochrony cmentarzy, pamięci o zmarłych i usług funeralnych, przy uwzględnieniu rozwiązań proekologicznych. Propozycja nowych przepisów zostanie przedłożona posłom i senatorom z prośbą o nadanie projektowi biegu w parlamencie. Równocześnie twórcy przedłożenia zbierają komentarze i postulaty pod adresem proponowanych zmian, by uwzględnić je na dalszych etapach procedury legislacyjnej.

Do projektu ustawy o cmentarzy i pochówkach dołączony jest projekt ustawy o Panteonie Rzeczypospolitej (z uzasadnieniem). Przewiduje on stworzenie państwowej, świeckiej nekropolii, jako miejsca spoczynku ludzi wybitnie zasłużonych dla Polski. Pochówki odbywałyby się tam z poszanowaniem tożsamości zmarłych, zarówno wyznaniowej, jak i bezwyznaniowej.

Ostateczne wersje projektów ustaw wraz z uzasadnieniami można przeczytać TUTAJ