Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kontakt

niezapomnianecmentarze@gmail.com

Przydatne linki:

07 października 2021

Ojczyzna to ziemia i groby: wszystkie groby. Rozmowa ekspercka wokół nowych projektów ustawy o cmentarzach i pochówkach

Zapraszamy na spotkanie z twórcami społecznego projektu ustawy o cmentarzach i pochówkach. Zaprezentują oni ukończony na dniach projekt i zestawią go z równolegle powstałą propozycją rządową. Odbędzie się ono w środę 20 października o godzinie 18.00 na platformie ZOOM.
 
 
Obowiązujące w Polsce prawo nie stwarza dobrych warunków do ochrony tych cmentarzy, które najbardziej ochrony potrzebują: cmentarzy „opuszczonych”, pozbawionych opieki ze strony społeczności, które przez dziesięciolecia, a często całe wieki chowały na nich swoich zmarłych, ale w toku wydarzeń XX wieku zostały rozproszone, zdziesiątkowane, unicestwione.
Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy przejęli się losem tych (nie)zapomnianych cmentarzy i podjęli trud ich dziedziczynienia. Działacze społeczni – nieraz zupełnie niezwiązani ze społecznościami, do których te groby kiedyś należały – wykonują nieustanną pracę na rzecz ratowania tych cmentarzy, które można uratować, lub przywracania pamięci tam, gdzie na ratunek jest już za późno.
Podstawową trudnością, z jaką muszą się mierzyć, jest wadliwy system prawny. Z tego powodu w gronie Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze wyłonił się interdyscyplinarny zespół ekspertów (składają się na niego specjaliści i specjalistki w zakresie różnych dziedzin prawa, antropologii, kulturoznawstwa, religioznawstwa, branży pochówkowej etc.), który przez ostatni rok intensywnie pracował nad nową kompleksową ustawą o cmentarzach i pochówkach. Jej szczególnym atutem jest to, że nie zamyka się jedynie na sprawy ochrony pozbawionych opieki cmentarzy, ale dąży do całościowej modernizacji przepisów związanych z tym obszarem – między innymi do wprowadzenia nowych, tzw. ekologicznych form pochówku.
Tak się złożyło, że niemal równocześnie z zakończeniem prac nad społecznym projektem ustawy pojawił się podobny projekt rządowy. Spotkanie to będzie więc okazją także do rozmowy na temat propozycji rządu i porównania zawartych w obu projektach rozwiązań.
Więcej na temat zespołu do spraw zmiany prawa i prac nad ustawą na naszej stronie w zakładce:
Zespoły -> Zespół ds. Zmiany Prawa