Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kontakt

niezapomnianecmentarze@gmail.com

Przydatne linki:

Czym się kierujemy?

Cmentarze to nasze dziedzictwo. Poprzez dbałość oraz szacunek dla zmarłych i miejsc ich
pochówku chcemy przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni, naszej różnorodności kulturowej i światopoglądowej. Deklarujemy podejmowanie działań na rzecz oznaczenia starych nekropolii i ich ochrony, ujęcia ich w ewidencji, poznania historii i uszanowania pochowanych tam ludzi. Bo godność nie umiera. Godność przynależna jest każdemu, także po śmierci. Każda wspólnota religijna ma prawo, by ich miejsca pochówku traktować jako święte i nietykalne. Bez względu na to, czy od czasu pogrzebu minął rok, 100 lat czy więcej. Pamięć i szacunek dla grobów łączy przedstawicieli różnych wyznań a także osoby niewierzące. To wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo tego, kim jesteśmy. Chcemy, by mogiły nieznanych nam zmarłych traktowane były w sposób, jakiego oczekujemy w odniesieniu do grobów naszych bliskich.

Dołącz do nas!

Jeśli zajmujesz się ratowaniem (nie)zapomnianych cmentarzy, albo jest Ci to bliskie i chcesz się zaangażować, wesprzeć nasze działania, uczestniczyć w interesujących spotkaniach z ekspertami, być na bieżąco z tym, co dzieje się ze starymi cmentarzami w Polsce, dołącz do Inicjatywy! Możesz to zrobić przez wypełnienie deklaracji i przesłanie jej na nasz adres mailowy (niezapomnianecmentarze@gmail.com). Jeśli korzystasz z Facebooka, Twoim drugim krokiem może być dołączenie do naszej prywatnej grupy. Niezależnie od tego, dodamy Cię do listy mailingowej, służącej do komunikacji z członkami Inicjatywy. 

Jak działamy?

Na zewnątrz staramy się być głosem osób zajmujących się (nie)zapomnianymi cmentarzami. Nagłaśniamy problemy, interweniujemy, gdy jakiś cmentarz jest zagrożony, współpracujemy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa, tworzymy propozycję rozwiązań prawnych, które zapewnią lepszą ochronę cmentarzy i dokładamy wszelkich starań, by umożliwić im wejście w życie. Organizujemy akcje popularyzujące temat (nie)zapomnianych cmentarzy oraz ideę ich społecznego ratowania. 

Nasze działania do wewnątrz polegają przede wszystkim na konsolidowaniu społeczności lokalnych działaczy oraz umożliwieniu im wymiany doświadczeń i wiedzy, pomocnych w pracy społecznej z cmentarzami. Organizujemy spotkania tematyczne, przygotowujemy instrukcje, poradniki i inne materiały edukacyjne i naukowe. Zapewniamy stałą wymianę myśli i aktualności w prywatnej grupie facebookowej. Niniejsza strona jest kolejnym medium, dzięki któremu społecznicy zyskują łatwy dostęp do wszystkich zgromadzonych przez nas jak dotąd materiałów. 

O nas

Kim jesteśmy?

Inicjatywa (Nie)zapomniane cmentarze została utworzona przez grupę aktywistów w październiku 2020 r. Kontynuuje prace grupy roboczej, działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich od listopada 2018 r. Obecnie w skład Inicjatywy wchodzą osoby reprezentujące niektóre Kościoły i związki wyznaniowe, organizacje zajmujące się dziedzictwem różnych wyznań i narodowości, pracownicy naukowi, konserwatorzy i opiekunowie zabytków, społecznicy, nauczyciele i studenci. Inicjatywa  podejmuje działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i dbałości o cmentarze, mogiły i groby zwłaszcza te niszczejące, zdewastowane, zapomniane przez lokalne władze i mieszkańców, sprzedawane jako działki rekreacyjne lub budowlane.