Kim jesteśmy?

Inicjatywa (Nie)zapomniane cmentarze została utworzona przez grupę aktywistów w październiku 2020 r. Kontynuuje prace grupy roboczej, działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich od listopada 2018 r. Obecnie w skład Inicjatywy wchodzą osoby reprezentujące niektóre Kościoły i związki wyznaniowe, organizacje zajmujące się dziedzictwem różnych wyznań i narodowości, pracownicy naukowi, konserwatorzy i opiekunowie zabytków, społecznicy, nauczyciele i studenci. Inicjatywa  podejmuje działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i dbałości o cmentarze, mogiły i groby zwłaszcza te niszczejące, zdewastowane, zapomniane przez lokalne władze i mieszkańców, sprzedawane jako działki rekreacyjne lub budowlane.

O nas

Jak działamy?

Na zewnątrz staramy się być głosem osób zajmujących się (nie)zapomnianymi cmentarzami. Nagłaśniamy problemy, interweniujemy, gdy jakiś cmentarz jest zagrożony, współpracujemy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa, tworzymy propozycję rozwiązań prawnych, które zapewnią lepszą ochronę cmentarzy i dokładamy wszelkich starań, by umożliwić im wejście w życie. Organizujemy akcje popularyzujące temat (nie)zapomnianych cmentarzy oraz ideę ich społecznego ratowania. 

Nasze działania do wewnątrz polegają przede wszystkim na konsolidowaniu społeczności lokalnych działaczy oraz umożliwieniu im wymiany doświadczeń i wiedzy, pomocnych w pracy społecznej z cmentarzami. Organizujemy spotkania tematyczne, przygotowujemy instrukcje, poradniki i inne materiały edukacyjne i naukowe. Zapewniamy stałą wymianę myśli i aktualności w prywatnej grupie facebookowej. Niniejsza strona jest kolejnym medium, dzięki któremu społecznicy zyskują łatwy dostęp do wszystkich zgromadzonych przez nas jak dotąd materiałów. 

Dołącz do nas!

Jeśli zajmujesz się ratowaniem (nie)zapomnianych cmentarzy, albo jest Ci to bliskie i chcesz się zaangażować, wesprzeć nasze działania, uczestniczyć w interesujących spotkaniach z ekspertami, być na bieżąco z tym, co dzieje się ze starymi cmentarzami w Polsce, dołącz do Inicjatywy! Możesz to zrobić przez wypełnienie deklaracji i przesłanie jej na nasz adres mailowy (niezapomnianecmentarze@gmail.com). Jeśli korzystasz z Facebooka, Twoim drugim krokiem może być dołączenie do naszej prywatnej grupy. Niezależnie od tego, dodamy Cię do listy mailingowej, służącej do komunikacji z członkami Inicjatywy. 

Czym się kierujemy?

Cmentarze to nasze dziedzictwo. Poprzez dbałość oraz szacunek dla zmarłych i miejsc ich
pochówku chcemy przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni, naszej różnorodności kulturowej i światopoglądowej. Deklarujemy podejmowanie działań na rzecz oznaczenia starych nekropolii i ich ochrony, ujęcia ich w ewidencji, poznania historii i uszanowania pochowanych tam ludzi. Bo godność nie umiera. Godność przynależna jest każdemu, także po śmierci. Każda wspólnota religijna ma prawo, by ich miejsca pochówku traktować jako święte i nietykalne. Bez względu na to, czy od czasu pogrzebu minął rok, 100 lat czy więcej. Pamięć i szacunek dla grobów łączy przedstawicieli różnych wyznań a także osoby niewierzące. To wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo tego, kim jesteśmy. Chcemy, by mogiły nieznanych nam zmarłych traktowane były w sposób, jakiego oczekujemy w odniesieniu do grobów naszych bliskich.

Przydatne linki:

niezapomnianecmentarze@gmail.com

Kontakt

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Napisz do nas!