Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kontakt

niezapomnianecmentarze@gmail.com

Przydatne linki:

22 listopada 2023

Książka "Cmentarze to życie" dostępna na naszej stronie

Niedawno opublikowana książka Cmentarze to życie, pod redakcją Hanny Świeszczakowskiej jest już dostępna do pobrania na naszej stronie internetowej, w zakładce "Publikacje naukowe" oraz tutaj:

Cmentarze to życie, red. H. Świeszczakowska, Warszawa 2023

Zawiera ona materiały z konferencji zorganizowanej w Dąbiu nad Nerem 17 i 18 września 2022 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

"Cmentarz w sposób oczywisty kojarzy się ze śmiercią, a jednak… cmentarze to życie. To tysiące nienapisanych biografi i, historii życia tych, którzy tworzyli, budowali, starali się przed nami. Jakże niesprawiedliwe jest powiedzenie: Zawdzięczam wszystko sobie. Nieprawdziwe jest także twierdzenie, że człowiek rodzi się niezapisaną tablicą. Przecież każdy z nas zaczyna od tego, na czym skończyli inni, jego przodkowie. Na tym buduje, z tego czerpie, to udoskonala lub zastępuje lepszym. Wątpliwości budzi też przekonanie, że istnieje postęp moralny. Ale jeśli czasami daje o sobie znać, to dzięki ludziom dobrym, twórczym, pracowitym, zatroskanym o innych. Pamiętajmy o nich i bądźmy im wdzięczni. Nasza konferencja jest próbą przywrócenia pamięci o tych, którzy odeszli, ale zostawili po sobie nie tylko dorobek materialny, często nietrwały, lecz przede wszystkim intelektualny i duchowy. Bo „pieśń ujdzie cało”, jak napisał wieszcz, to ona trwa w kolejnych pokoleniach". (H. Świeszczakowska, Dlaczego cmentarze to życie?, s. 11)